Drukuj
  1. Kiedy rozpoczyna się wyrzynanie zębów stałych? Jakie zęby stałe wyrzynają się jako pierwsze?

    Proces wyrzynania zębów stałych rozpoczyna się około szóstego roku życia. Najczęściej jako pierwsze pojawiają się siekacze przyśrodkowe w żuchwie, co jest związane z utratą przednich zębów mlecznych. Jednocześnie mogą pojawić się pierwsze zęby trzonowe zarówno w żuchwie jak i szczęce (szóstki), które wyrastają za ostatnimi zębami trzonowymi mlecznymi.

  2. Co zrobić gdy wyrzynają się zęby stałe, a zęby mleczne nie wypadły?

    U około 1/3 dzieci, zazwyczaj w przypadku zębów przednich w żuchwie, za zębami mlecznymi pojawiają się zęby stałe. W przypadku kiedy nie doszło do resorbcji korzenia zęba mlecznego może być potrzebna pomoc lekarza dentysty w celu usunięcia takiego zęba. Jednak w większości przypadków w ciągu kilku tygodni dojdzie do samoistnego wypadnięcia zęba.

  3. Na czym polega zabieg lakowania zębów?

    Pierwsze zęby trzonowe stałe wyrzynają się około 6 roku życia. Zęby te mają głębokie bruzdy i zagłębienia w których dochodzi do retencji pokarmów, a pojawiają się kiedy zdolności manualne pacjentów do dokładnej higieny są jeszcze niewystarczające. Wówczas najszybciej jak to jest możliwe od czasu pojawienia się tych zębów do jamy ustnej, bruzdy te zalewa się specjalną żywicą (uszczelniaczem), w celu ich wygładzenia i ułatwienia oczyszczania. W ten sposób zapobiega się powstawaniu ognisk choroby próchnicowej.
    Zabieg wykonuje się jednorazowo, jednak podczas wizyt kontrolnych lekarz dentysta sprawdza jakość uszczelniacza. W przypadku jego częściowego ubytku, brak należy uzupełnić.

  4. Od kiedy dziecko powinno stosować nici dentystyczne?

    Stosowanie nitki dentystycznej u dzieci poniżej 8-10 roku życia wymaga często pomocy ze strony rodziców, gdyż zabieg ten jest trudny do wykonania. Pomocne w nitkowaniu mogą być  specjalne trzymadełka dostępne w aptekach i drogeriach.
    Jak wykonywać prawidłowo zabieg nitkowania zębów, zapytaj dentystę podczas wizyty z dzieckiem. Nauczy je, jak bezpiecznie i prawidłowo posługiwać się nitką stomatologiczną.

  5. Dlaczego zęby stałe są bardziej żółte niż mleczne?

    Rodzice dzieci u których zęby przednie uległy wymianie na zęby stałe, a wciąż obecne są  kły i zęby trzonowe mleczne, zwracają często uwagę na „inny”, bardziej żółty kolor zębów stałych. Nie jest to powód do zmartwienia. Różnica w zabarwieniu zębów wynika przede wszystkim z różnej budowy  zębów mlecznych i stałych. W zębach mlecznych warstwa szkliwa i zębiny jest cieńsza, a samo szkliwo ma mniejszą zawartość składników mineralnych, co odpowiada za ich biało-niebieskawą barwę.

  6. Czy jeśli dziecko miało „słabe” zęby mleczne będzie również miało problemy z zębami stałymi?

    Myśląc o „słabych” zębach mlecznych, myślimy o pacjencie  który wymagał częstego leczenia stomatologicznego. Powodem była choroba próchnicowa, powstająca na skutek obecności bakterii próchnicotwórczych na powierzchni zębów, braku regularnego wykonywania zabiegów higienicznych i dostarczania cukrów w częstych posiłkach.
    Jednak przebyte leczenie stomatologiczne, zdobyta wiedza i świadomość rodziców na temat zabiegów higienicznych i sposobu odżywiania powoduje zmianę nawyków domowych co wpływa na znaczną poprawę zdrowia jamy ustnej dzieci i brak problemów z zębami stałymi.

  7. Jak przeprowadzać zabiegi higieniczne?

    Dzieci w wieku 6-9lat, powinny już same wykonywać zabiegi higieniczne w jamie ustnej. Zabieg szczotkowania zębów powinien być wykonywany co najmniej 2 razy dziennie ( rano i wieczorem) i trwać około 2 minut. Należy stosować pastę do zębów o zawartości 1450 ppm fluoru. Nie należy zapominać o umyciu języka.
    Dodatkowym środkiem higienicznym, który można stosować u dzieci w tym wieku są płyny do płukania jamy ustnej z fluorem.

  8. Czy powinno się stosować szyny ochronne  u dzieci uprawiających sport?

    Stosowanie ochraniaczy na zęby w przypadku uprawiania sportów kontaktowych (np. piłka nożna, hokej, koszykówka, sporty walki) ma istotne znaczenie i przyczynia się do zmniejszenia siły urazu działającej na zęby.
    Zaleca się stosowanie indywidualnych ochraniaczy, wykonanych na zlecenie lekarzy dentystów po wykonaniu wycisków zębów, gdyż takie przynoszą najwięcej korzyści i są najwygodniejsze w użytkowaniu.
    Jednak u dzieci na etapie wymiany fizjologicznej zębów ( prze ukończeniem około 12 roku życia), ze względu na częste zmiany w jamie ustnej, wygodniejsze i tańsze jest stosowanie ochraniaczy gotowych, formowanych termicznie, dostępnych w sklepach sportowych i aptekach.

  9. Jakie zabiegi profilaktyczne powinny być wykonywane u dzieci w wieku 6-9 lat?

    Poza codziennym stosowaniem past do zębów i płukanek z fluorem w domu, pozostałe zabiegi profilaktyczne wykonywane są przez personel medyczny.
    Dzieci w wieku szkolnym często biorą udział w zbiorowych metodach profilaktyki przeciwpróchnicowej, która polega na stosowaniu żeli lub płynów z fluorem. Zabiegi te powtarzane  są w określonych odstępach czasu .
    W gabinecie stomatologicznym  u dzieci w tej grupie wiekowej wśród metod profilaktycznych wykorzystuje się uszczelnianie bruzd i szczelin w zębach pierwszych trzonowych i przedtrzonowych, oraz lakierowanie zębów. Lekarz dentysta planuje zabiegi profilaktyczne u swoich pacjentów indywidualnie w zależności od potrzeb danego pacjenta.